Dnes je pátek 18.10.2019, svátek má Lukáš

Vítání ptačího zpěvu

Foto: autorAneb uslyšíme slavíka?

Minimálně 33 účastníků Vítání ptačího zpěvu ve Slavkově se sešlo v sobotu 27. 4. v pošmourném a chladném ránu u Velkého rybníka. Přijeli účastníci z Rousínova, Kroužku, Maref a Adamova a hlavně byla potěšující účast nových tváří, hlavně mladých. Účastníky Vítání chtěl přivítat Petr Navrátil, ale předběhla jej kukačka. Většina ji slyšela letos poprvé a bylo to milé přivítání! Po krátkém úvodu si vzal slovo Jaromír Seifert, znalec vodních poměrů a historických souvislostí ve Slavkově. Zajímavou formou nás seznámil jak Slavkov dříve obklopovaly obrovské rybníky, které napájela nezregulovaná Litava. Jak v potocích od Němčan, Nížkovic a Kobeřic tekla voda, kolik bylo na Litavě mlýnů, náhonů a splavů. Jaké byly výnosy těchto rybníků a další zajímavosti. Moc pěkné, poutavé a poučné v dnešní době sucha. Rozvinula se pak zajímavá diskuse.

V dalším programu nás seznámil pan Jiří Bartl s vyhlášenými ptáky roku pro rok 2018 a 2019, sýčkem obecným a hrdličkou divokou. Povyprávěl o jejich způsobu života, potravě a důvody jejich kritickém ohrožení. Dále zavzpomínal na osobnost ochrany přírody a významnou osobnost, pana Eugena Pohle (letos by se dožil 108 let), jehož význam přesahuje rámec Slavkova.  

Bohužel čas nás tlačil a tak jsme se vydali na cestu k rybníku Kačeňáku, kde nás čekal další program. Malé děti zabavila Alena Marková výrobou dalekohledů. Ostatní šli s Jarkem Andrlou poslouchat slavíka. Po návratu jsme se kochali pohledem přes monokulár Meopta, poslouchali hlasy ptáků a předávali vzájemné informace. Vítání jsme ukončili kontrolou labutího hnízda. Samička zrovna obracela vajíčka.

Letošní Vítání ptačího zpěvu ve Slavkově u Brna, které pořádali Slavkovský ochranářský spolek, Ekoklub Pampeliška a ZO ČSOP Rousínov ve spolupráci s Českou společností ornitologickou se podařilo. Velký dík patří České společnosti ornitologické za zaslané tiskoviny pro účastníky VPZ. Jsou na vysoké úrovni a určitě se osvědčily a přinesou své ovoce. Během příjemného dopoledne jsme pozorovali nebo slyšeli hlasy 28 ptáků a hlavně se účastníci dověděli spoustu nových zajímavostí ze světa ptáků. O jejich problémech a možnostech jejich ochrany.   

Za organizátory
Petr Navrátil
Slavkovský ochranářský spolek
předseda

Foto z akce zde.

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

  • 60 Luboše Javůrka
    Příjemný večer strávili návštěvníci Společenského centra Bonaparte ve Slavkově u Brna 4. října 2019. Od 19.30 se zde rozezněly tóny a hlasy členů herecké skupiny Divadelního spolku Slavkov u Brna. Úspěšné představení pod názvem Všechny lásky světa (ve zkrácené verzi) doplnili muzikanti... celý článek

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve... celý článek
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.